Ceny realit se nafukují a bublina může prasknout, varovala ECB

18.11.2021

Ceny realit se nafukují a bublina může prasknout, varovala ECB

Velký zájem o nemovitosti a převis poptávky nad nabídkou vede podle Evropské centrální banky k přehřívání trhu s bydlením v eurozóně. Podle ECB a její zprávy o stabilitě to zvyšuje pravděpodobnost korekce na trzích s rezidenčními i komerčními realitami.

Rodiny si v době pandemie vytvářejí úspory a lidé stále častěji pracují z domova. To zvyšuje poptávku po nemovitostech a růst cen nemovitostí přesáhl sedm procent, což je nejvyšší údaj od roku 2005.

„Rizika cenových korekcí ve střednědobém horizontu se výrazně zvýšila v souvislosti s rostoucími odhady nadhodnocení cen nemovitostí,“ uvedla ECB v pololetní zprávě. Zejména domácnosti s hypotékami s variabilní úrokovou sazbou nebo s kratší dobou fixace úrokové sazby u svých hypoték jsou ohroženy neočekávaným růstem úrokových sazeb, který by mohl negativně ovlivnit jejich schopnost splácet dluh.

Výstavba nezvládá držet krok s poptávkou a trh s bydlením je obzvláště přehřátý v zemích jako Německo, Francie a Nizozemsko.

„Navzdory oživení bytové výstavby nedostatek pracovních sil, omezení dodavatelského řetězce a růst cen vstupů mají dopad na schopnost stavebního sektoru rozšiřovat nabídku bydlení, což vytváří tlak na růst cen nemovitostí,“ dodala ECB.

Zatímco trh s kvalitními komerčními nemovitostmi nyní oživuje, výhled pro komerční nemovitosti nižší kvality je špatný, protože práce z domova, obavy o zdraví a snaha o ekologičtější nemovitosti směřují poptávku na kvalitní nemovitosti.

Pozitivní zprávou je, že riziko prudkého růstu bankrotů firem, které bylo loni hlavní obavou, se zmírnilo, i když některá vládní podpůrná opatření byla zrušena. „V průměru se platební neschopnost podniků dostala na nižší úroveň, než byla nejoptimističtější očekávání na počátku pandemie, a počty insolvencí zůstaly zhruba 15 procent pod úrovní z doby před pandemií,“ dodala ECB.

 

Stavební pozemky o celkové ploše 11 000m2 v Břehách u Přelouče

Cena: 450

Nabízíme k prodeji prostorný rodinný dům o podlahové ploše 300m2 + sklep 70m2 na pozemku o velikosti 400m2  v Pardubicích - části Pardubičky.